Rady

PRO VÁŠ PROŽITEK


1) DOPORUČENÝ POSTUP STÁČENÍ PIVA 

Dodržením níže popsaného postupu docílíte u piva z PETky srovnatelné kvality s pivem stáčeného pod tlakem CO2. Pokud si chodíte do PETky pro svoje pivo do restaurace, zvolte si PETku z tenkého plastu (např. 2L od piva Bráník)

 • vychlazenou PETku (viz níže Chlazení PETek) po našroubování tělesa s ventilem uchyťte na stojanu výčepu,
 • začněte stáčet pivo aniž byste PETku propíchli - stáčené pivo otočením je tlačeno CO2, má říz, správnou chuť a tvoří hutnou pěnu - PETka se bude průběžně deformovat tlakem okolního vzduchu - takto lze vytočit až 3/4 obsahu PETky v závislosti na tuhosti PETky,
 • pokud pivo ještě, nebo už nevytéká po otočení kohoutu, zmáčkněte PETku v ruce po obvodu, tak aby došlo k mírné deformaci PETky, což vyvolá opětovné natlakování PETky, takto můžete u PETek z tenkého plastu celý obsah dotočit, aniž byste PETku museli propíchnout.
 • pro dotočení zbytku obsahu u PETky z tvrdého plastu, nebo když ji chcete dát do odpadu, PETku propíchněte,
 • nedopitou PETku, ukládejte do lednice nepropíchnutou s nasazeným tělesem, uzavřeným kohoutem a v takové poloze, aby hrdlo bylo naplněno pivem a nedošlo ke zvětrání piva.

2) CHLAZENÍ PETEK

Teplota piva pro docílení správné chuti a pěnivosti by měla být mezi 6 - 8º C.

JAK DOCÍLIT UDRŽENÍ TÉTO TEPLOTY U STÁČENÉHO PIVA Z PETKY?

 1. koupené pivo v PETce před konzumaci vychlaďte na teplotu kolem 5º C,
 2. pokud PETku vypijete dříve jak za hodinu a půl - pivo nestačí zteplat,
 3. pokud si chcete dát PETku ke sportovnímu přenosu (hokeji, fotbalu, atd.) nebo delšímu posezení, máte několik možností:
 • nejjednodušší postup - sundejte v průběhu konzumace PETku spolu s uzavřeným stáčecím kohoutem a tělesem ze stojanu výčepního zařízení a vložte PETku na půl hodiny do lednice, nebo nejlépe do mrazicího boxu,
 • další možnost - před vlastní konzumací, tj. po vyndání PETky z lednice, nasaďte na PETku vychlazený termoobal, který udrží správnou teplotu piva po dobu nejméně 2,5 hodiny,
 • doporučený postup - sundejte po hodině konzumace PETku spolu s uzavřeným stáčecím kohoutem a tělesem ze stojanu výčepního zařízení a nasuňte na ni chladící obal vyndaný z mrazáku, který během 5-ti minut pivo ochladí na správnou teplotu. Doporučujeme chladící obal na šampaňské od AZVíno.cz.

S úspěchem lze rovněž využít nabídky termoobalů a chladících obalů pro PET lahve, nebo lahvová vína. 


 1. Na prvním obrázku je ukázka použití chladícího obalu od AZVíno.cz.
 2. Na druhém  obrázku je ukázán způsob uložení nedočepované PETky do lednice.